Astro Pneumatic 20-Ton Low-Profile Air or Manual Bottle Jack – AST5304A
In stock
Quantity
SKU: AST5304A Category: Brand:
Description
Features and Benefits
  • Designed for operating either manually or pneumatically
  • Air hose can swivel in any direction of connection from air source
  • Fitted with a safety valve against overloading
  • Extension screw gives added height when necessary
The Astro Pneumatic 5304A 20 Ton Low Profile Air/Manual Bottle Jack is designed for operating either manually or pneumatically. The air hose can swivel in any direction of connection from the air source. This item is fitted with a safety valve to prevent against overloading, and the extension screw gives added height when needed. This item is speedy and versatile, and since it is a hydraulic bottle jack, it is far quicker than using conventional hand operated equipment. It is also much safer since air power permits one-handed operation and enables the user to watch the load more closely. The heavy duty design makes this item ideal for a wide variety of automotive, truck, industrial, and construction work.
SPECIFICATIONS:
Capacity: 20T
Minimum Height: 7″ (178mm)
Maximum Height: 12.75″ (323mm)
Lift: 3-3/8″ (85mm)
Screw: 2-3/8″ (60mm)