Pulsar PG2000IS Analog Pressure Gauge – Industrial-Grade, 0–2000 PSI
In stock
Quantity
SKU: PULPG2000IS Category: Brand:
Description
Features and Benefits:
  • Peak 2000 Watts / Rated 1600 watts
  • Operational volume 59dB
  • Recoil Start  Gas Tank Size 1.2 Gallons
  • 79cc OHV Engine 12 Hrs Run Time  1/2 Load
  • Operating Noise 59 Decibels
  • Features a stable sine wave to use with sensitive electronic equipment
  • Sleek impact resistant design
  • 79cc OHV engine
  • Operating noise ~59 decibels
  • 2-AC 120V 13A outlets, 1-12V DC 8A outlet, 1-5V DC USB outlet
  • Circuit breakers
  • Low oil indicator with low oil shutdown
  • Fuel tank size: 1.18 gallon./4.5L
  • Includes 12V charging cable, spark plug wrench, 10W30 oil bottle (350ML), and funnel
  • EPA & CARB Compliant
For pure, clean power and ultimate portability, nothing beats the Pulsar 2000iS digital, inverter generator. Ideal for outdoor power and entertainment the 2000iS generates just 59 dB of noise making it virtually silent from as little as 10 feet away. Weighing in at just 47 pounds and having a handy “suitcase” design, the 2000iS is the utmost in portability while providing pure, safe electrical power through not only dual 120 volt outlets but a 12V “cigarette” outlet and a direct connect USB outlet designed to recharge cellular telephones and laptops. Operating for up to eight hours on just 1.18 gallons of gasoline, the PG2000iS is designed for years of reliable performance regardless of where you are.
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Pulsar PG2000IS Analog Pressure Gauge – Industrial-Grade, 0–2000 PSI”